Generał Zaruski 2020
Sierpień był dla nas miesiącem wyjazdów. Nie było zagranicznych ale krajowe do Trójmiasta były bardzo udane. Mieliśmy zaszczyt zaliczyć kilka rejsów na jednym z najpiękniejszych polskich żaglowców – na Generale Zaruskim. Jeden trzydniowy i dwa jednodniowe ale radość i emocje związane z pobytem na tym wspaniale odnowionym, przedwojennym keczu gaflowym były ogromne.
Dla Agi było to coś całkowicie nowego. Jej preferencje są jasne – szybko i najlepiej w regatach. Po tym jak poznała Generała stwierdziła, że jednak nie zawsze musi być bardzo szybko i regatowo 🙂 Miała w końcu okazję poznać ożaglowanie gaflowe, co było kolejnym krokiem w nauce.
Zbudowany w 1939r. w Szwecji „Generał Zaruski” jest ostatnią tego typu jednostką w Polsce i jedną z niewielu w Europie. Celem Jego istnienia jest kontynuacja misji wychowania morskiego i edukacji żeglarskiej młodzieży.
Pięknie odnowione i zadbane elementy drewniane i takielunek, połączone z dyskretnie wkomponowaną nowoczesnością, sprawiają, że żeglowanie na tej jednostce to niesamowita frajda.
STS Generał Zaruski, flagowa jednostka Miasta Gdańska, jest wyrazem morskich ambicji Miasta i spadkobiercą idei gen. Mariusza Zaruskiego o kształceniu żeglarskim Polaków oraz pracy edukacyjnej i profilaktycznej z młodzieżą. Służy też programom międzynarodowej wymiany młodzieży i promowaniu wolontariatu.
- Długość kadłuba – 25,32 m
- Długość maksymalna – 29,02 m
- Szerokość – 5,88 m
- Zanurzenie – 3,26 m
- Pojemność brutto (GT) – 88,95
- Powierzchnia ożaglowania – 327 m²
- Załoga – 25 osób
- Rok budowy – 1939
- Typ – kecz gaflowy
- Właściciel – Miasto Gdańsk
- Port macierzysty – Gdańsk
- Armator – Gdański Ośrodek Sport
W międzyczasie i troszkę później był Baltic Sail Gdańsk i inne atrakcje w Trójmieście ale tyle tego było, że część jest tylko na fejsiku a reszta w podsumowaniu września i października.